Press

Pranešimas spaudai 2021 03 01 – Forumas “Veiksmai klimato srityje: miesto daržai ir kompostavimas mieste” ir paroda “Gamta ir tvirtovė”

Iliustracijos spaudai: Ugnė Balčiūnaitė. Nuotrauka: R. Baronas.

Zofija
Zivile, Danius + Leja

Regina, Lina and Elija

Silainiai Project 2020_06_05 – Pranešimas spaudai, PDF

PRANEŠIMAS SPAUDAI

2020 Birželio 5 d.

Kontaktai

Projekto vadovė Evelina Šimkutė

silainiuprojektas (eta) outlook.com

www.silainiaiproject.com

Kas knibžda Šilainių džiunglėse? 

#silainiurusiuralis

Jau penktus metus skaičiuojanti Kauno iniciatyva “Šilainiai Project” šiemet kviečia pasivaikščioti po Šilainių mikrorajoną ir geriau pažinti mus supančios aplinkos gamtą. Kokie gyvūnai, paukščiai ir augalai auga šiame rajone ir kokias netikėtas rūšis galime rasti čia pat esančioje VIII forto teritorijoje?

VIII fortas kauniečiams tapo istoriniu parku, kuriame vasaros metu vyksta kultūriniai renginiai, bendruomenės daržuose pluša senjorai ir šilainiškiai džiaugiasi unikalia gamta. Naudojantis nemokama mobiliąja programėle iNaturalist (www.inaturalist.org), visą vasarą, iki pat rugsėjo pirmos dienos kviečiame čia atrasti ir fotografuoti įvairias augalų ir gyvūnų rūšis.

Birželio 6 d. 13 val.* VIII forte vyks susitikimas su gamtininku Tomu Pociumi, kurio metu sužinosime apie šios unikalios vietos biologinę įvairovę.

Rudenį bus išleistas VIII Forto biologinės įvairovės žemėlapis. Daugiausia rūšių VIII forto teritorijoje per vasarą radusieji dalyviai bus apdovanoti partnerių prizais.

*Renginio data gali keistis, priklausimai nuo oro sąlygų. Naujausia informacija Facebook reginyje: https://www.facebook.com/events/1016587205387414/

Silainiu_rusiu_ralis_00Varnėnas Kauno VIII forte, Sauliaus Irmanto nuotrauka.

Projekto partneriai

VšĮ Kauno Tvirtovės Parkas

Asociacijos “Kauno Tvirtovė” VIII forto įgula

Projekto sklaidos partneriai

Kauno Vinco Kudirkos bibliotekos Šilainių padalinys

Kauno miesto muziejus, Kauno pilies padalinys

Kauno fotografijos galerija

Rėmėjai

Šilainiai Project 2020 veiklas dalinai finansuoja Lietuvos Kultūros Taryba ir “Actors of Urban Change” programa.

Silainiu_rusiu_ralis_01Takelis Kauno VIII forte, Sauliaus Irmanto nuotrauka.

“Kauno tvirtovėje įsitvirtina gamta – natūralu, kaip ir nebenaudojamose šimtametėse pilyse ir tvirtovėse visame pasaulyje. Biologinė įvairovė įtvirtintuose kraštovaizdžiuose – taip apibūdinčiau šias Šilainių džiungles. Anuomet, prieš Pirmąjį pasaulinį karą visa teritorija tarp VIII ir IX fortų (dabar tai – Šilainiai) buvo tvirtovės esplanados ribose – vadinasi, karui priartėjus turėjo būti tuščia teritorija. Tiesa, kelias, jungiantis fortus, buvo apsodintas tuopomis, o fortų prieigos – dygliuotomis gudobelėmis, kurios specialiai tvirtovės apželdinimo planuose turėjo atlikti svarbų – natūralios kliūties vaidmenį. Atsitraukiant susprogdinti VIII forto šaudmenų sandėliai, dalis forto paskendo. Drėgmė ir tamsūs požemiai pradėjo traukti šikšnosparnius. O gynybiniuose grioviuose užsikimšusiuose drenažiniuose grioviuose puiki vieta veistis tritonams. Tiesa, gamtinė forto įvairovė turi ir invazinių ir pavojingų augalų – Sosnovskio barščių, tačiau stengiamės juos naikinti, kasmet vyksta įnirtinga kova, vaduojanti fortą nuo jų.”

Egidijus Bagdonas, VšĮ Kauno Tvirtovės Parkas

Rūšių ralis Kauno mikrorajone

“Šilainiai Project” vadovė Evelina Šimkutė: Rūšių ralis – kuomet per apibrėžtą laiką siekiama surasti ir atpažinti daugiau daugiau rūšių augalų, gyvūnų ir grybų – jau ne vienerius metus vyksta įvairiuose Lietuvos regioniniuose parkuose. Kuo šis renginys svarbus ir ar kas nors panašaus kada vyko miesto teritorijoje?

Gamtininkas Tomas Pocius: Rūšių ralis – kasmetinė gamtininkų iniciatyva, kai profesionalių Lietuvos biologų ir gamtos mėgėjų komandos varžosi, kas per mažiau nei parą ras daugiau rūšių tam tikroje teritorijoje. Taip žaidimu ištiriama vietovės biologinė įvairovė. Žinoma toks rūšių ralis visada vyksta gamtiniu požiūriu vertingose teritorijose, tikrai ne miestuose. Tačiau vasaros pradžioje su Šilainių bendruomene atliksime eksperimentą – su apylinkės gyventojais surengsime mažą rūšių ralį VIII forto parke ir taip ištirsime čia gyvenančias rūšis.

Lietuvoje rūšių ieškojimo žaidimai miestuose dar yra neįprasti, bet pasaulyje tai nėra naujovė. Pavyzdžiui, kiekvienais metais didžiausi pasaulio miestai varžosi www.inaturalist.org organizuojamame miestų gamtos iššūkyje, kurio tikslas toks pat – savo mieste per tam tikrą laiką užfiksuoti kuo daugiau rūšių. Taip miestų gyventojai pradeda labiau vertinti biologinę įvairovę savo aplinkoje. Tikimės, kad Kauno gyventojai į savo miestų parkus pradės žiūrėti kitomis akimis ir imsis veiklos, kuri dar labiau skatins naudingų rūšių gausėjimą.

EŠ: Šilainiai, kaip gyvenamasis rajonas, ne visiems asocijuojasi su gamta, tačiau iNaturalist programėlėje jau pažymėta nemažai rūšių. Ką jau pavyko rasti? Ką galime tikėtis pastebėti ateityje?

TP: Nėra vietos pasaulyje, kurioje nebūtų gyvosios gamtos. Net ir dideliuose miestuose knibžda įvairiausių organizmų. Žinoma, jie kitokie nei miškuose ar laukinėse pievose. Vyrauja taip vadinamos sinantropinės rūšys – tai organizmai, kuriems žmonių veikla yra naudinga. Pavyzdžiui, jei ne žmonės, langinės kregždės Lietuvoje nerastų, kur sukti lizdus.

Šilainių bendruomenė dar tik visai neseniai susipažino su gamtos pažinimo programėle iNaturalist, bet jau aktyviai ją naudoją savo parko rūšių tyrinėjimui. Tarp atrastų organizmų žinoma vyrauja miestuose įprastos sinantropinės rūšys, tačiau į programėlę įkelti ir keli labiau stebinantys radiniai – pavyzdžiui tritonai ir į raudonąją knygą įrašyti šikšnosparniai. Tikiu, kad pavyks atrasti ir dar ką nors ypatingo.

Net ir tokioje mažoje teritorijoje gyvena tūkstančiai gyvūnų, augalų ir grybų rūšių. O kiek iš jų pavyks parke pastebėti ir atpažinti – priklausys nuo bendruomenės įsitraukimo į šią veiklą.

EŠ: Kauno VIII fortas turi unikalią “ekosistemą” – tai ir istorinis paveldas ir kultūra, bendruomenė, o kuo ši vieta svarbi gamtiniu požiūriu?

TP: Kauno fortų požemiai –  ne tik istorinė, bet ir gamtinė vertybė. Juose yra saugomos unikalios šikšnosparnių žiemojimo buveinės. Tikiuosi šis projektas ne tik skatins domėtis, kas gyvena kaimynystėje, bet ir atkreips visuomenės dėmesį į ekologines problemas, su kuriomis susiduria šikšnosparniai ir kiti nykstantys miestuose apsigyvenę organizmai. Kauno gyventojams svarbu žinoti, kada požemiuose lankytis yra leidžiama, o kada griežtai draudžiama.

: Gamtos stebėjimas pradedantiesiems – kaip pasiruošti? į ką atkreipti dėmesį? 

TP: Stebėti gamtą gali kiekvienas ir tam daug pasiruošimo nereikia. Svarbiausia elgtis saugiai ir atsakingai.

Miesto teritorijose dažnai plinta įvairios invazinės rūšys, kurios kenkia vietinei Lietuvos gamtai, bet taip pat gali padaryti žalos ir žmogui. Pavyzdžiui VIII forto teritorijoje pastebėtas Sosnovskio barštis labai pavojingas sveikatai, nes jo sultys, patekusios ant odos, gali sukelti stiprius nudegimus. Taigi tyrinėjant gamtą, nesvarbu mieste ar miške, geriausia rankomis nepažįstamų augalų neliesti. Taip nenukentėsite patys ir netyčia nesunaikinsite retų rūšių. Taip pat raginu nekelti bereikalingo streso gyvūnams juos imant į rankas. Ypač jautrūs yra ropliai ir varliagyviai.

O visiems gamtos pažinimu besidomintiems žmonėms siūlau neišeiti iš namų be išmanaus telefono su programėle iNaturalist. Ji gerokai palengvins gamtoje rastų organizmų atpažinimą. Nereikės vartyti storų knygų ar ilgai naršyti internete, kad sužinotumėte, kokį paukštį, vabzdį ar augalą pastebėjote. Į iNaturalist įkeltas organizmų nuotraukas pamato Lietuvos bei viso pasaulio gamtininkai ir greitai padeda atpažinti radinius.

Silainiu_rusiu_ralis_02Varnėnas Kauno VIII forte, Sauliaus Irmanto nuotrauka.

———————————————————-

[Please scroll down for English]

Projektas: Šilainių Bitės (Šilainiai Bees)

2019 m. liepos 20 – rugpjūčio 11 dienomis

Pranešimas spaudai

2019/ 07/ 10

„Šilainių bitės“ – tai dalyvaujamasis-tiriamasis projektas, kurį išplėtojo „Šilainių projekto“ menininkų rezidencijos dalyvė Elizabeth Hudson.

Šilainių bendruomenės nariai vieną mėnesį praleis įsivaizduodami situaciją, kad pabėgusi naminių bičių kolonija ieško namų, bei mokysis apie bičių poreikius ir svarstys, ar (kaip) galėtų joms padėti. Galimas projekto baigiamasis darbas – avilio statybos, arba kitoks, nuo bendruomenės grupės sprendimo priklausantis rezultatas. „Šilainių bičių“ tikslas – pasitelkus apgalvoto sprendimų priėmimo procesą, skatinti veiklumą ir plėtoti aktyvias diskusijas apie empatiją, poreikius, teises bei bičių svarbą.

Bičių svarba lietuvių kultūroje išlikusi nuo senų laikų. Istoriškai Lietuvoje valstiečiams palikta teisė eksploatuoti bites. Tai buvo gyvybiškai svarbus būdas pagerinti racioną ir gauti papildomų pajamų, tačiau medų iš laukinių avilių kopinėjant ne profesionaliems bitininkams, bičių kolonijos būdavo sunaikintos. Šiandien net ir bitininkyste nesidomintys lietuviai apie bitininkystę žino – iš žodinių patarimų, kaip atskirti įvežtinį, netikrą ir vietinių bičių medų, iki senelių ir kaimynų atsiminimų apie avilius.

Atvirų renginių metu, kuriuose vertinamas horizontalus bendradarbiavimas, padedami menininkės, Šilainių gyventojai mokysis ir dalinsis žiniomis. Vyks grupiniai pasivaikščiojimai, konstravimo sesijos ir išvyka. Šio proceso metu gautos žinios suteiks papildomų duomenų E. Hudson tyrimui apie bendrosios nuosavybės teisę, ir apie tai, kaip šiais laikais galėtų atrodyti bendrosios nuosavybės teisės taikymas bičių atveju.

Laikantis horizontalių kūrybos ir sklaidos principų, projekto rezultatais dalyviai viešai dalinsis „Wikipedios“ puslapyje apie bites.

Renginiai

Apskritojo stalo diskusija Rights to Bees? Rights for Bees? (Teisės į bites? Teisės bitėms?)

Liepos 30 d., 18:00–19:00 Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Šilainių padalinys, Baltų pr. 81, Kaunas.

Lietuvių ir anglų kalbomis.

Kviečiami pasisakyti visi susirinkusieji, taip pat bus pakviesti keli pranešėjai, kurie pristatę (10 minučių trukmės) pranešimus, taip pat prisijungs prie diskusijos. Pranešėjai skatinami pristatyti savo darbą, o po to pasidalinti savo mintimis apie tai, kokias teises galėtų turėti bitės, ir kaip tai galėtų papildyti ar sutrikdyti egzistuojančias teises į nuosavybę, bendrą nuosavybę ir t.t.

Dalyvauja tarpdisciplininio miesto bitininkystės projekto “Melliferopolis” komanda Ulla Taipale and Christina Stadlbauer, Suomija (video ryšys), vietinis Šilainių bitininkas, Vytautas Šliuburys VšĮ „Miško istorijos” ir kiti. Diskusiją moderuos Elizabeth Hudson.

Pasivaikščiojimai pirmadienio vakarais

Liepos 22 d., 29 d. ir rugpjūčio 5 d., 18:30 susitikimas prie Baltijos g 43 namo, Kaunas.

Lietuvių ir anglų kalbomis.

Įprastinė „Šilainių projekto“ pasivaikščiojimų programa vyks bičių tema. Kiekvieną pirmadienį gyventojai ir kviestiniai svečiai / ekspertai tyrinės Šilainius, diskutuos apie visus su bitėmis susijusius rajono aspektus bei stebės rajone gyvenančių vabzdžių elgesį.

Išvyka

Liepos 27 d. 9:00-17:00 val.

Šis grupinis Šilainių gyventojų vizitas į Lietuvos senovinės bitininkystės muziejų suteiks galimybę pamatyti įvairių veikiančių avilių ir sužinoti daugiau apie persipynusią žmonių ir bičių istoriją.

Išvyka nemokama, vietų skaičius ribotas, pirmenybė teikiama aktyviems “Šilainių bitės” projekto dalyviams. Registracija renginių metu arba telefonu: 8-621-56879.

Kūrybinės dirbtuvės!

Rugpjūčio 5–10 d.

Padalinta į dvi dalis, pirmoji kūrybinių dirbtuvių programos dalis bus skirta tam, kad naudodamiesi įvairiomis savo aplinkoje rastomis medžiagomis, dalyviai galėtų sukurti eksperimentinius avilių prototipus. Po to seks diskusija apie sukurtų prototipų privalumus ir trūkumus. Antrojoje sesijoje gyventojai ims praktiškai įgyvendinti savo diskusijų rezultatą ir (jeigu nuspręs), sukurs galutinį kūrinį – pavyzdžiui, avilį bendruomenės sodui ar bitėms palankų apsodinimo planą.

Pastabos

Elizabeth Hudson

„Šilainių projekto“ rezidencijos menininkė Elizabeth Hudson (g. 1990, High Wycombe, JK) – menininkė ir rašytoja, tyrinėjanti bendrosios nuosavybės teisę, viešąją erdvę ir politinį tradicijos dviprasmiškumą. Ji pasitelkia dalyvaujamuosius žaidimus ir diskusijas ir sukuria poetiškus veiksmus, kuriais vykdomos ir kritiškai apžvelgiamos kasdienės politinės praktikos.

E. Hudson baigė Glazgo dailės mokyklą (2013). Šiemet menininkė buvo pakviesta sukurti projektą pavadinimu „The Commons“ Tarptautiniam susirinkimui, skirtam refleksijoms apie bendruomenines meno praktikas (EIRPAC/MEXE), Porte (PT). Kiti jos darbai: „Something Beautiful“ – La Vallée, Briuselyje (BE), 2019 m. ir „Tilting at Windmills“ – projektą, buvusį „Glasgow International“ šiuolaikinio meno festivalio dalimi (JK), 2018 m. Menininkė – viena iš socialinio meno kuratorių kolektyvo VERB įkūrėjų. Jos projektai pristatyti „Art Licks Weekend“ Londone (JK), 2015 m.; Glasgow International (JK), 2016 m., Niujorko projektų erdvėje Likky Ruph (JAV), 2016 m. Ji taip pat buvo atrinkta į trumpąjį sąrašą „Workweek Prize“ apdovanojimui laimėti.

elizabethvhudson.com

Šilainių projektas

Šios kūrybinės platformos Šilainių bendruomenėje prioritetas – pasitelkus įvairius kūrybinius procesus, skatinti aktyvų gyventojų įsitraukimą į rajono gyvenimą, įskaitant atvirus bendruomenės archyvus, dirbtuves, menines rezidencijas, pokalbius ir renginius. Projektą 2015 m. pradėjo vietos menininkė Evelina Šimkutė.

silainiaiproject.com

Evelina Šimkutė

„Šilainių projekto“ koordinatorė Evelina Šimkutė (g. 1985, Kaune) – menininkė ir kuratorė, dirbanti su socialiai įtraukiu menu ir kūrybinės vietokūros praktikomis. 2012 m. E. Šimkutė baigė Centrinį Saint Martins meno ir dizaino koledžą (Londono menų universitetas), o tada sugrįžo gyventi ir dirbti į Lietuvą. Svarbios jos darbų temos – vietovė, žemė ir namai. Ji bendradarbiauja su įvairių sričių profesionalais bei vietos bendruomenių nariais. Tai įvairios iniciatyvos nuo pasivaikščiojimų iki hepeningų rajonuose, nuo instaliacijų, rezidencijų iki kitų įvairaus žanro renginių.

Tarp jos kaip menininkės personalinių parodų paminėtini „Objektai“ „Kabineto“ erdvėje Kaune (LT), 2016 m., „In the City“, „Hanover Project“ galerijoje, Prestone (JK), 2014 m., ir „Play Japanese“ dalyvaujamoji instaliacija Grayson Perry Late, Britų muziejuje, Londone (JK).

evelinasimkute.com

Rėmėjai

Projektas finansuojamas gavus paramą iš Lietuvos kultūros tarybos ir STEP stipendiją kelionei iš Europos kultūros fondo, padedant Compagnia di San Paolo.

ltkt.lt culturalfoundation.eu

LTK_Logotipas(1)

ENGLISH

Project: Šilainių Bitės (Šilainiai Bees)

 20 July 11 August 2019

  Screen shot 2019-06-21 at 17.27.43

Press Release

2019/ 07/ 10

Šilainių Bitės is a participatory research project developed by Elizabeth Hudson, who is artist in residence at Šilainiai Project this summer.

Imagining an escaped colony of domesticated bees are looking for a home, members of the Šilainiai community will learn about the needs of bees over the course of a month and consider if/how they can help them. This may culminate in the building of a hive, or it may result in a different action, depending on the group decision of the community. Šilainių Bitės aims to foster agency through thoughtful decision-making and to build active discussion around empathy, needs and rights, as well as the importance of bees.

Bees have a great significance in Lithuanian culture, both past and present. Historically Lithuanian law gave peasants common rights to harvest “bee trees”. This was a vital supplement to diet and income, but — when taken from wild hives, instead of those managed by beekeepers — it came at the cost of destroyed bee colonies. Today, Lithuanians not involved in apiculture themselves still know about it, from word-of-mouth tips on how to distinguish imported, fake and native honeys to memories of grandparents or neighbors with hives.

Residents in Šilainiai will share their knowledge and learn alongside the artist, through a series of open, non-hierarchical events, including group walks, live builds and a field trip. The knowledge produced in this process will feed into Elizabeth’s wider research on the commons, and will provide an insight into what present-day common rights to and for bees could look like.

In keeping with the ethos of horizontal production and distribution of knowledge, findings from the project will be shared publicly by participants via the honeybee page of Wikipedia.

Events

Roundtable discussion

Rights to Bees? Rights for Bees?

30 July, 18:00–19:00 at Kaunas Vincas Kudirka public library, Baltų pr. 81, Kaunas.

In Lithuanian and English.

Everyone in the room is encouraged to speak and a few key invited speakers will give short (10 minute) presentations, before joining the discussion. The speakers are invited to present their own work, followed by any thoughts they have on what rights (if any) bees should have and how these might complement or disrupt existing rights to property, the commons etc.

Key contributors: Cross-disciplinary urban bee project “Melliferopolis” (Ulla Taipale and Christina Stadlbauer, Finland), Local beekeeper from Šilainiai. Also participating: Vytautas Šliuburys VšĮ „Miško istorijos” (Public institution “Forrest stories”) and others. Facilitator: Elizabeth Hudson.

 

Monday walks

22; 29 July and 5 August

18:30 meeting at Baltijos g 43, Kaunas.

In Lithuanian and English.

A bee-themed take-over of Šilainiai Project’s regular local walk programme. Each Monday, residents and invited guests/experts will explore Šilainiai, discussing all things bee in the area and watching the behaviour of the district’s existing insect inhabitants.

Field trip

27 July 9:00-17:00

This group visit for Šilainiai residents to the Lithuanian Museum of Ancient Beekeeping will give a chance to see a variety of hives in action and learn more about the entangled history of humans and bees.

The Make!

5-10 August

Split over two sessions, the first part of The Make! will see participants prototyping their own experimental bee homes using materials foraged from the area, followed by a discussion on the benefits and limitations of the designs. The second session will see residents acting on the result of their discussions and (if they choose) creating a final outcome, such as a hive for the community garden or a bee-friendly planting scheme.

Notes

Elizabeth Hudson

Artist in residence at Šilainiai Project for 2019, Elizabeth Hudson (b. 1990, High Wycombe, UK) is an artist and writer researching commons, public space and the political ambiguities of tradition. She uses participative play and discussion to create poetic actions that enact and critically reflect upon the politics of the everyday.

Elizabeth is a graduate of Glasgow School of Art (2013). She has recently been invited to produce work for: ‘The Commons’ at International Meeting of Reflection on Community Artistic Practices (EIRPAC/MEXE), Porto (PT), 2019; ‘Something Beautiful’ at La Vallée, Brussels (BE), 2019 and ‘Tilting at Windmills’ as part of Glasgow International (UK) 2018. As co-founder of social art curatorial collective VERB, she delivered projects at Art Licks Weekend in London (UK), 2015; Glasgow International (UK), 2016 and New York project space Likky Ruph (US), 2016, and was shortlisted for the Workweek Prize.

elizabethvhudson.com

Šilainiai Project

A creative platform in the housing estate of Šilainiai, Kaunas (Lithuania), which focuses on active engagement with the site and local community through a variety of creative processes, including collaborative archives, workshops, artist residencies, talks and events. The project was set up by local artist Evelina Šimkutė in 2015 and is run by local creatives.

silainiaiproject.com

Evelina Šimkutė

Šilainiai Project coordinator Evelina Šimkutė (b. 1985, Kaunas, LT) is an artist and curator working with socially engaged art and creative placemaking practices. In 2012 Evelina graduated from Central Saint Martins College of Art and Design (University of the Arts London), before subsequently returning to live and work in Lithuania. Her work is grounded in aspects of site, land, and notions of home. She collaborates with professionals from various fields as well as local community members to create a wide range of outcomes, from walks and happenings in the neighborhood to installations, residencies and events with hybrid forms.

Exhibitions as an artist include solo show ‘Objects’ at Kabinetas Project Space, Kaunas (LT), 2016; ‘In the City’ at Hanover Project, Preston (UK), 2014 and ‘Play Japanese’ participatory installation at Grayson Perry Late, The British Museum, London (UK).

evelinasimkute.com

Funders

This project is funded via a grant from the Lithuanian Council for Culture and a STEP travel grant from the European Cultural Foundation with the support of Compagnia di San Paolo.

ltkt.lt

culturalfoundation.eu

ltk_originalus_logotipas_anglu_web2

Pranešimas spaudai

2019-04-02

Kviečiame į diskusiją „Norvegijos ir Lietuvos bendradarbiavimas kultūros srityje: atrandant paveldą (Kauno 8 forto atvejis)“

Balandžio 5 d. 15:00 – 17:00 val.
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56, LT-44211 Kaunas

Diskusijos dalyviai:
Muzikantas ir prodiuseris Pal Isdahl Solberg (Vestfold),
Garso menininkas Aleksander Haugen (Vestfold),
Prof. Valdas Rakutis, VšĮ „Kauno Tvirtovės Parkas“ direktorius,
Egidijus Bagdonas, tarpsektorinio kultūros paveldo festivalio „Baterija“ Kauno Tvirtovėje kuratorius,
Evelina Šimkutė, „Šilainiai Project“ vadovė.

“Tarptautinis – kultūrinis bendradarbiavimas yra svarbus dėl daugelio priežasčių. Visų pirma, tai meta iššūkį mūsų įprastam požiūriui į savo kultūrą ir į tai, kaip mes ją suvokiame šiandieniniame pasaulyje. Visa tai suteikia galimybę suprasti kodėl ir kaip renkamės savo pasakojimus ir kodėl kiti renkasi kitaip. Svarbu kalbėti apie šiuos aspektus, siekiant užtikrinti, kad kultūros procesai būtų įtraukūs, o ne uždari, jog galėtume pažvelgti plačiau ir įdėmiau, o ne tik ten, kur lengviausia ir įprasčiausia žiūrėti” Pal Isdahl Solberg

Renginio metu paliesime šiuos klausimus:

1. Kaip kultūriniai mainai galėtų kvestinuoti tai, kaip mes matome savo kultūrą?
2. Mūsų kultūros paveldo sklaidoje, kokios istorijos pasakojamos mūsų šalyje ir kodėl? Ar jos pasikeitė laikui bėgant?
3. Kaip matome Norvegijos kultūrą Lietuvoje ir Lietuvos kultūrą Norvegijoje ir ar tai išvis matoma?
4. Kas vyksta tamsiuose rūsiuose, jaunimo centruose ir mažuose klubuose? Kokios yra dominuojančios subkultūrinės išraiškos?
5. Kaip menininkai gali įtraukti vietos bendruomenes ir kokia bendruomenei iš to nauda? Ar jie nori dalyvauti?

Renginys vyks anglų kalba.

18 – 19 val. Vyks Norvegijos menininko Aleksander Haugen (Lahestan) ir Paul Takahashi (Prancūzija) audiovizualinis performansas.

Prie renginių prisideda: Vestfold grafystė, Kauno miesto savivaldybė, Kauno Menininkų Namai, VšĮ Kauno Tvirtovės Parkas. Šie renginiai yra Skandinavijos dienų programos Kauno mieste dalis.

Kontaktai: Evelina, tel: +370 621 56879, silainiai@outlook.com

Fortas_20170715_0147

Aleksander Haugen (Lahestan) projekto Šilainiai [Fortas] Project metu, Kauno 8 fortas, 2017m. Nuotraukos autorius Donatas Stankevičius.

Tvirtiname ryšius Kauno tvirtovėje

Prasmingiausia bedradarbiavimo galimybė – tiesiog kurti. Kurti, pažinti ir atrasti. Prieš tris metus tarptautinė menininkų komanda atrado kauniečiams mažai žinomą, apleistą paveldo objektą. Išties, mūsų draugai iš svetur kartais padeda mums pamatyti visai kitokią perspektyvą. Be jokių išankstinių nuostatų išgirsti vietą ir patirti ją iš naujo.

Visai nesitikėjome, jog “Šilainiai [Fortas] Project” renginys taps atspirties tašku į strateginį bendradarbiavimą. O VIII-asis fortas jau tapo dėmesio objektu – paveldu, kurį pamažu atranda plati vietos bendruomenė. Šiuo metu kuriame ateities forto viziją, jaučiamas didžiulis potencialas čia sukurti patrauklią ir įdomią erdvę. Ypač svarbu, jog šalia – 50-ies tūkstančių gyventojų mikrorajonas, kurio tapatybė ir identitas lig šiol rodės siekė tik sovietinio daugiabučio kiemą. Laikmečio aušktųjų technologijų taikymas lėmė, jog forto statyba tapo unikali – tai pirmasis tvirtovės fortas, kuriame buvo elektra, o jo statyboje naudotas gelžbetonis. Tai pats inovatyviausias – eksperimentinis fortas visoje tuometinėje Rusijos imperijoje. Vieta įgavo „Taikiojo forto“ pavadinimą, nes fortas neatliko ypatingos reikšmės karo metu, o vėliau tapo daržoviu sandėliu.

Menas, kaip būdas įveiklinti Kauno tvirtovę.

2016-aisiais “Kauno tvirtovės parkas” pakvietė menininkę Eveliną Šimkutę (Šilainiai Project) Kauno tvirtovės sezono uždaryme VIII-ajame forte kuruoti meninį pasirodymą. Tai buvo pirmasis kartas, kuomet lankytojams buvo atvertos forto kareivinės ir paskelbtas atviras kvietimas menininkams dalyvauti.

2017 m. pavasarį Evelina pristatė “Šilainiai Project” vietos gyventojus įtraukiančias veiklas Tonsberg mieste vykusioje konferencijoje “Participation Matters”.

2017 m. vasarą Aleksander Haugen ir Pal Isdahl Solberg dalyvavo “Šilainiai [Fortas] Project” renginyje VIII Forte, kur susipažino su menininku Paul Takahashi.

2018 m. Paul Takahashi vyko į Norvegiją bendradarbiauti su Aleksander Haugen “Rock stream” festivalio metu.

Svarbus tvirtovės į-kultūrinimo žingsnis, 2018 aisiais pradėtas tarpsritinis kultūros paveldo festivalis „Baterija“, kurio idėja – įkrauti Kauno tvirtovės paveldą naujam gyvenimui. Toks yra ir Kauno tvirtovės parko šūkis – Išsaugoti įveiklinant!

Džiaugiamės, jog tęsdami bendradarbiavimą su Vestfold grafyste šiais metais forto teritorijoje kartu organizuosime spektaklio “Fabula silvestri” pasirodymą. Pirmąjį rugpjūčio savaitgalį, festivalio „Baterija“ atidarymo metu į VIII-ąjį fortą atvyks 18 narių trupė iš Tonsberg miesto. Kviečiame.

Sekite naujienas Facebook paskyroje @silainiaiproject ir @kaunotvirtovesparkas.

PDF: Pranešimas spaudai_Silainiai Project 02-04-2019

Fortas_20170715_0050

Šilainiai [Fortas] Project, Kauno 8 fortas, 2017 m. Nuotraukos autorius Donatas Stankevičius.

Fortas_20170715_0163

Paul Takahashi projekto Šilainiai [Fortas] Project metu, Kauno 8 fortas, 2017m. Nuotraukos autorius Donatas Stankevičius.

< Žemiau – Lietuviškai >

Press Release, October 2017

International residency “Šilainiai Project Invites to Artist Talks in Kaunas

On 2nd October, Monday at 6 pm the “Tea With the Artist” event at Šilainiai Public libary (Baltų av. 81) will introduce Tadas Šimkus – the participant of this year’s „Šilainiai Project” residency. For him, Šilainiai is his native micro-district where even his first street art piece can be found. The latest big scale mural will appear on a transformer station there as an embodiment of the urban jungle idea, accomplished with the participation of the local pupils.

„Šilainiai Project” is one of few continuous cultural projects in Kaunas that step out of the city centre and collaborate closely with the local community. Built the last in the Soviet times in Kaunas, this micro-district has several projects by Evelina Šimkutė dedicated to it, including the residency that has invited Lithuanian and foreign artists for the second time. From July till November the artists are staying with the locals for several weeks to carry out temporal or longterm interventions into the everyday fabric of Šilainiai to join the global and local contexts. This year, the participants of this creative platform are Lahestan (Aleksander Haugen) (Norway), Shota Kotake (Japan), Tadas Šimkus (Šilainiai) and Katrina Brown (Netherlands/UK).

On 16th October at 6 pm, the “Tea With the Artist” will invite Japanese Shota Kotake who came to Šilainiai from Ireland where he currently resides. The artist is visiting Kaunas for the second time, as the first one was for a quick get-to-know with Šilainiai. For an extended meeting, he chooses a dialog with the locals that will be transferred to drawing. His colorful and playful creative work and its manifesto of “Art For People, Not Art for Art’s Sake” could be recognized at the festival “nowJapan 2016” in Vilnius. During the residency (2-18th October), Shota Kotake will be seen working in various open spaces of Šilainiai and the Šilainiai library.

On 9th November at 6 pm, Šilainiai library will host the latest arrival Katrina Brown, the interdisciplinary choreographer active for more than 20 years who uses various artistic media. During the residency she will enact her body which will investigate the architectural and social surroundings through the repetitive movements and the act of drawing.

Early resident Lahestan (Aleksander Haugen) from Norway presented an improvised electro-acoustic sound performance at Kaunas VIII Fort in July.

24 November – 8 December, the residents’ ideas for Šilainiai will relocate to the city centre for a while, to a group exhibition at VMU art gallery 101 (Exhibition opening 24 November 6 pm). By the end of this year, a live dialog with the project will take place in London.

“Šilainiai Project” residency is partly funded by Lithuanian Council for Culture. Partner Šilainiai section of Kaunas Vincas Kudirka public library. More information: silainiai@outlook.com, www.silainiaiproject.com.

Pranešimas spaudai, spalis 2017

Tarptautinė „Šilainiai Project rezidencija kviečia susitikti su menininkais Kaune

Spalio 2 d., pirmadienį, 18 val. Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Šilainių padalinyje (Baltų pr. 81) įvyks „Arbata su menininku” – susitikimas su Tadu Šimkumi, šių metų „Šilainiai Project” rezidencijos dalyviu. Jam Šilainiai yra gimtasis mikrorajonas, kuriame galima atrasti net ir pirmajį jo gatvės meno piešinį. Naujausiu šio gimtojo rezidento didelės apimties kūriniu taps ant vietinės mokyklos transformatorinės įgyvendinta idėja – betono džiunglių temos improvizacija, atliekama kartu su vietos mokiniais.

„Šilainiai Project” – vienas iš nedaugelio tęstinių kultūrinių projektų Kaune, peržengiančių miesto centro ribas ir glaudžiai gyvenančių su vietos bendruomene. Paskutiniam sovietmečiu Kaune statytam mikrorajonui skirta ne viena Evelinos Šimkutės vedamo projekto dalis, viena jų – menininkų rezidencija, jau antrus metus sukvietusi Lietuvos ir užsienio kūrėjus. Liepos – lapkričio mėnesiais po kelias savaites pas vietos gyventojus apsistoję menininkai rengia laikinas ar ilgaamžes intervencijas įprastoje Šilainių aplinkoje, ieškant galimybių suvešėti globalius ir vietinius kontekstus jungiančioms idėjoms. Šiemet šioje kūrybinėje platformoje dalyvauja Lahestan (Aleksander Haugen) (Norvegija), Shota Kotake (Japonija), Tadas Šimkus (Šilainiai) ir Katrina Brown (Nyderlandų karalystė/Jungtinė Karalystė).

Spalio 16 d., 18 val. „Arbata su menininkais” pakvies japoną Shota Kotake, į Šilainius atvykusį iš Airijos. Menininkas Kaune lankosi jau antrąjį kartą, pirmąjį paskyręs trumpam susitikimui su Šilainiais. Gilesnei pažinčiai, kūrėjas renkasi dialogą su šilainiškiais ir šilainiškėmis, kurio patirtis ketina perteikti jam artimiausia priemone – piešiniu. Jo ryškiaspalvę žaismingą kūrybą galėjo išvysti festivalio „nowJapan 2016” lankytojai Vilniuje, kurioje atsispindi menininko manifestas „Menas žmonėms, o ne menas – menui”. Rezidencijos metu (spalio 2–18d.) besidarbuojantį Shota Kotake bus galima sutikti įvairiose atvirose Šilainių vietose bei Šilainių bibliotekoje.

Lapkričio 9 d., 18 val., bibliotekoje Šilainiuose įvyks susitikimas su vėliausiai atvyksiančia Katrina Brown – daugiau nei dvidešimt metų aktyvia tarpdisciplinine choreografe, naudojančia skirtingas menines priemones. Rezidencijos metu ji ketina pasitelkti savo kūną – kuris per pasikartojančius judesius ir piešimo veiksmą tirs supančią architektūrinę ir socialinę aplinką.

Dar liepos mėnesį Kaune rezidavusio Lahestan (Aleksander Haugen) iš Norvegijos kūryba suskambėjo improvizuotu elektro-akustiniu garsu VIII-ajame Kauno forte.

Rezidentų idėjos Šilainiams lapkričio 24 – gruodžio 8 d. išsikels į miesto centrą – kūrybinius projekto rezultatus bus galima apžiūrėti parodoje VDU menų galerijoje 101 (Parodos atidarymas lapkričio 24 d. 18 val.) O šių metų pabaigoje gyvą dialogą su projektu galės užmegzti Londono gyventojai ir svečiai.

„Šilainiai Project” rezidenciją iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba. Partneris Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Šilainių padalinys. Daugiau informacijos: silainiai@outlook.com, www.silainiaiproject.com.

Images available for press publishing/ Nuotraukos publikavimui:

Shota Self Portrait July 2017 25Self portrait – Shota Kotake, 2017

nowJapan 16 - SvarasSvaras – Shota Kotake, 2016

Remember River BoyneRemember River Boyne – Shota Kotake, 2014

View large size images and download:

Shota Kotake

Katrina Brown

Aleksander Haugen (photo by Donatas Stankevičius) and Tadas Šimkus (photo by Eitvydas Kinaitis)