ŠILAINIŲ BITĖS

[Please scroll down for English]

Projektas: Šilainių Bitės (Šilainiai Bees)

2019 m. liepos 20 – rugpjūčio 11 dienomis

Pranešimas spaudai – Atsisiųsti PDF versiją: Silainiu Bites spaudai 2019

Projekto rezultatų bukletas – Atsisiųsti PDF versiją: Silainiu Bites booklet

IMG_7954

Medunešė bitė Šilainių soduose, 2019 m. liepa. Vytauto Paplausko nuotrauka.

 

„Šilainių bitės“ – tai dalyvaujamasis-tiriamasis projektas, kurį išplėtojo „Šilainių projekto“ menininkų rezidencijos dalyvė Elizabeth Hudson.

Šilainių bendruomenės nariai vieną mėnesį praleis įsivaizduodami situaciją, kad pabėgusi naminių bičių kolonija ieško namų, bei mokysis apie bičių poreikius ir svarstys, ar (kaip) galėtų joms padėti. Galimas projekto baigiamasis darbas – avilio statybos, arba kitoks, nuo bendruomenės grupės sprendimo priklausantis rezultatas. „Šilainių bičių“ tikslas – pasitelkus apgalvoto sprendimų priėmimo procesą, skatinti veiklumą ir plėtoti aktyvias diskusijas apie empatiją, poreikius, teises bei bičių svarbą.

Bičių svarba lietuvių kultūroje išlikusi nuo senų laikų. Istoriškai Lietuvoje valstiečiams palikta teisė eksploatuoti bites. Tai buvo gyvybiškai svarbus būdas pagerinti racioną ir gauti papildomų pajamų, tačiau medų iš laukinių avilių kopinėjant ne profesionaliems bitininkams, bičių kolonijos būdavo sunaikintos. Šiandien net ir bitininkyste nesidomintys lietuviai apie bitininkystę žino – iš žodinių patarimų, kaip atskirti įvežtinį, netikrą ir vietinių bičių medų, iki senelių ir kaimynų atsiminimų apie avilius.

Atvirų renginių metu, kuriuose vertinamas horizontalus bendradarbiavimas, padedami menininkės, Šilainių gyventojai mokysis ir dalinsis žiniomis. Vyks grupiniai pasivaikščiojimai, konstravimo sesijos ir išvyka. Šio proceso metu gautos žinios suteiks papildomų duomenų E. Hudson tyrimui apie bendrosios nuosavybės teisę, ir apie tai, kaip šiais laikais galėtų atrodyti bendrosios nuosavybės teisės taikymas bičių atveju.

Laikantis horizontalių kūrybos ir sklaidos principų, projekto rezultatais dalyviai viešai dalinsis „Wikipedios“ puslapyje apie bites.

IMG_7936

Nebendruomeniška, pavienė bitė (solitary bee) Šilainių soduose, 2019 m. liepa. Vytauto Paplausko nuotrauka.

 

Renginiai

Apskritojo stalo diskusija Rights to Bees? Rights for Bees? (Teisės į bites? Teisės bitėms?)

Liepos 30 d., 18:00–19:00 Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Šilainių padalinys, Baltų pr. 81, Kaunas.

Lietuvių ir anglų kalbomis.

Kviečiami pasisakyti visi susirinkusieji. Pokalbio pradžioje kviestiniai pranešėjai trumpai pristatys pranešimus apie savo darbą ir pasidalins savo mintimis apie tai, kokias teises (jei išvis) galėtų turėti bitės, ir kaip tai galėtų papildyti ar sutrikdyti egzistuojančias teises į nuosavybę, bendrą nuosavybę ir t.t.

Dalyvauja viena iš tarpdisciplininio miesto bitininkystės projekto “Melliferopolis” įkūrėjų Christina Stadlbauer, Suomija (video ryšys) ir UrbanBee.lt bitininkas Paulius Chockevičius. Diskusiją moderuos Elizabeth Hudson.

Nuotraukų autorius Vytautas Paplauskas.

 

Video ištrauka 1 – nuoroda.

Video ištrauka 2:

 

Pasivaikščiojimai pirmadienio vakarais

Liepos 22 d., 29 d. ir rugpjūčio 5 d., 18:30 susitikimas prie Baltijos g 43 namo, Kaunas.

Lietuvių ir anglų kalbomis.

Įprastinė „Šilainių projekto“ pasivaikščiojimų programa vyks bičių tema. Kiekvieną pirmadienį gyventojai ir kviestiniai svečiai / ekspertai tyrinės Šilainius, diskutuos apie visus su bitėmis susijusius rajono aspektus bei stebės rajone gyvenančių vabzdžių elgesį.

Liepos 22 d. – projekto įžanga su projekto iniciatore, menininke Elizabeth Hudson ir bitininku, šilainiškiu Egidijumi Bagdonu (nuo 39:00 min.);

Liepos 29 d. – susitikimas su projekto iniciatore, menininke Elizabeth Hudson;

Nuotraukų autorius Vytautas Paplauskas.
Rugpjūčio 5 d. – susitikimas su UrbanBee.lt bitininku, šilainiškiu Paulium Chockevičium. (Video ištrauka)

Nuotraukų autorius Vytautas Paplauskas.

 

Išvyka

Liepos 27 d. 9:00-17:00 val.

Šis grupinis Šilainių gyventojų vizitas į Lietuvos senovinės bitininkystės muziejų suteiks galimybę pamatyti įvairių veikiančių avilių ir sužinoti daugiau apie persipynusią žmonių ir bičių istoriją.

Išvyka nemokama, vietų skaičius ribotas, pirmenybė teikiama aktyviems “Šilainių bitės” projekto dalyviams. Registracija renginių metu arba telefonu: 8-621-56879.

Išvykoje dalyvavo 12 žmonių, kurių jauniausiam – 2 metai.

Nuotraukų autorė Elizabeth Hudson.

 

Kūrybinės dirbtuvės!

Rugpjūčio 5–10 d.

Padalinta į dvi dalis, pirmoji kūrybinių dirbtuvių programos dalis bus skirta tam, kad naudodamiesi įvairiomis savo aplinkoje rastomis medžiagomis, dalyviai galėtų sukurti eksperimentinius avilių prototipus. Po to seks diskusija apie sukurtų prototipų privalumus ir trūkumus. Antrojoje sesijoje gyventojai ims praktiškai įgyvendinti savo diskusijų rezultatą ir (jeigu nuspręs), sukurs galutinį kūrinį – pavyzdžiui, avilį bendruomenės sodui ar bitėms palankų apsodinimo planą.

Iš vietoje rastų medžiagų sukonstruotas bičių namelis – spietinė ir paruošta bitėms naudinga edukacinė augalų pievelė.

 

Bičių dainos

Rugpjūčio 8 d. 19 val.

Gyvos muzikos vakaras su dainomis apie bites.
Savo dainomis dalinsis šilainiškė Ilona Papečkytė ir sutartinių kolektyvas iš Zapyškio “Laisvalaikio ir kūrybos stubos”.
Varako pabaigoje prisijunkite su savo muzika!
Turite gitarą, smuiką, skudučius… arba žinote dainą apie bites?
Nuotraukų autorė Elizabeth Hudson.

 

Mokinamės visi kartu:

 

Nuotraukos iš Elizabeth Hudson vizito bitininkų šventėje Gelgaudiškio dvare

 

Pastabos

Elizabeth Hudson

„Šilainių projekto“ rezidencijos menininkė Elizabeth Hudson (g. 1990, High Wycombe, JK) – menininkė ir rašytoja, tyrinėjanti bendrosios nuosavybės teisę, viešąją erdvę ir politinį tradicijos dviprasmiškumą. Ji pasitelkia dalyvaujamuosius žaidimus ir diskusijas ir sukuria poetiškus veiksmus, kuriais vykdomos ir kritiškai apžvelgiamos kasdienės politinės praktikos.

E. Hudson baigė Glazgo dailės mokyklą (2013). Šiemet menininkė buvo pakviesta sukurti projektą pavadinimu „The Commons“ Tarptautiniam susirinkimui, skirtam refleksijoms apie bendruomenines meno praktikas (EIRPAC/MEXE), Porte (PT). Kiti jos darbai: „Something Beautiful“ – La Vallée, Briuselyje (BE), 2019 m. ir „Tilting at Windmills“ – projektą, buvusį „Glasgow International“ šiuolaikinio meno festivalio dalimi (JK), 2018 m. Menininkė – viena iš socialinio meno kuratorių kolektyvo VERB įkūrėjų. Jos projektai pristatyti „Art Licks Weekend“ Londone (JK), 2015 m.; Glasgow International (JK), 2016 m., Niujorko projektų erdvėje Likky Ruph (JAV), 2016 m. Ji taip pat buvo atrinkta į trumpąjį sąrašą „Workweek Prize“ apdovanojimui laimėti.

elizabethvhudson.com

 

Šilainių projektas

Šios kūrybinės platformos Šilainių bendruomenėje prioritetas – pasitelkus įvairius kūrybinius procesus, skatinti aktyvų gyventojų įsitraukimą į rajono gyvenimą, įskaitant atvirus bendruomenės archyvus, dirbtuves, menines rezidencijas, pokalbius ir renginius. Projektą 2015 m. pradėjo vietos menininkė Evelina Šimkutė.

silainiaiproject.com

 

Evelina Šimkutė

„Šilainių projekto“ koordinatorė Evelina Šimkutė (g. 1985, Kaune) – menininkė ir kuratorė, dirbanti su socialiai įtraukiu menu ir kūrybinės vietokūros praktikomis. 2012 m. E. Šimkutė baigė Centrinį Saint Martins meno ir dizaino koledžą (Londono menų universitetas), o tada sugrįžo gyventi ir dirbti į Lietuvą. Svarbios jos darbų temos – vietovė, žemė ir namai. Ji bendradarbiauja su įvairių sričių profesionalais bei vietos bendruomenių nariais. Tai įvairios iniciatyvos nuo pasivaikščiojimų iki hepeningų rajonuose, nuo instaliacijų, rezidencijų iki kitų įvairaus žanro renginių.

Tarp jos kaip menininkės personalinių parodų paminėtini „Objektai“ „Kabineto“ erdvėje Kaune (LT), 2016 m., „In the City“, „Hanover Project“ galerijoje, Prestone (JK), 2014 m., ir „Play Japanese“ dalyvaujamoji instaliacija Grayson Perry Late, Britų muziejuje, Londone (JK).

evelinasimkute.com

 

Kontaktai

Evelina Šimkutė:
silainiai@outlook.com
Tel: 00370-621-56879

 

Rėmėjai

Projektas finansuojamas gavus paramą iš Lietuvos kultūros tarybos ir STEP stipendiją kelionei iš Europos kultūros fondo, padedant Compagnia di San Paolo.

ltkt.lt culturalfoundation.eu

LTK_Logotipas(1)

 

 

 

ENGLISH

Project: Šilainių Bitės (Šilainiai Bees)

 20 July 11 August 2019

  Screen shot 2019-06-21 at 17.27.43

Press Release – Download English PDF version: Silainiu-Bites-2019_PR 

Project results booklet – PDF version: Silainiu Bites booklet

 

2019/ 07/ 10

 

Šilainių Bitės is a participatory research project developed by Elizabeth Hudson, who is artist in residence at Šilainiai Project this summer.

 

Imagining an escaped colony of domesticated bees are looking for a home, members of the Šilainiai community will learn about the needs of bees over the course of a month and consider if/how they can help them. This may culminate in the building of a hive, or it may result in a different action, depending on the group decision of the community. Šilainių Bitės aims to foster agency through thoughtful decision-making and to build active discussion around empathy, needs and rights, as well as the importance of bees.

 

Bees have a great significance in Lithuanian culture, both past and present. Historically Lithuanian law gave peasants common rights to harvest “bee trees”. This was a vital supplement to diet and income, but — when taken from wild hives, instead of those managed by beekeepers — it came at the cost of destroyed bee colonies. Today, Lithuanians not involved in apiculture themselves still know about it, from word-of-mouth tips on how to distinguish imported, fake and native honeys to memories of grandparents or neighbors with hives.

 

Residents in Šilainiai will share their knowledge and learn alongside the artist, through a series of open, non-hierarchical events, including group walks, live builds and a field trip. The knowledge produced in this process will feed into Elizabeth’s wider research on the commons, and will provide an insight into what present-day common rights to and for bees could look like.

 

In keeping with the ethos of horizontal production and distribution of knowledge, findings from the project will be shared publicly by participants via the honeybee page of Wikipedia.

 

Events

 

Roundtable discussion

Rights to Bees? Rights for Bees?

30 July, 18:00–19:00 at Kaunas Vincas Kudirka public library, Baltų pr. 81, Kaunas.

In this public event, everyone is encouraged to speak. To start the conversation off, two invited speakers will give short presentations on their own work, followed by any thoughts they have on what rights (if any) bees should have and how these might complement or disrupt existing rights to property, the commons etc. Translation between English and Lithuanian will be provided.

Key contributors: Christina Stadlbauer, cross-disciplinary urban bee project Melliferopolis (via videolink) and UrbanBee.lt beekeeper, Šilainiai resident Paulius Chockevičius. Facilitator: Elizabeth Hudson.

 

 

Monday walks

22; 29 July and 5 August

18:30 meeting at Baltijos g 43, Kaunas.

In Lithuanian and English.

A bee-themed take-over of Šilainiai Project’s regular local walk programme. Each Monday, residents and invited guests/experts will explore Šilainiai, discussing all things bee in the area and watching the behaviour of the district’s existing insect inhabitants.

 

 

Field trip

27 July 9:00-17:00

This group visit for Šilainiai residents to the Lithuanian Museum of Ancient Beekeeping will give a chance to see a variety of hives in action and learn more about the entangled history of humans and bees.

 

 

The Make!

5-10 August

Split over two sessions, the first part of The Make! will see participants prototyping their own experimental bee homes using materials foraged from the area, followed by a discussion on the benefits and limitations of the designs. The second session will see residents acting on the result of their discussions and (if they choose) creating a final outcome, such as a hive for the community garden or a bee-friendly planting scheme.

 

Bee songs (Bičių dainos)

8 August

Join us for an evening of songs about bees! Traditional lithuanian polyphonic singing by a group from Zapyškis “Stuba” and Šilainiai resident, musician Ilona Papečkytė. Bring your instrument and join in!

 

Notes

 

Elizabeth Hudson

Artist in residence at Šilainiai Project for 2019, Elizabeth Hudson (b. 1990, High Wycombe, UK) is an artist and writer researching commons, public space and the political ambiguities of tradition. She uses participative play and discussion to create poetic actions that enact and critically reflect upon the politics of the everyday.

 

Elizabeth is a graduate of Glasgow School of Art (2013). She has recently been invited to produce work for: ‘The Commons’ at International Meeting of Reflection on Community Artistic Practices (EIRPAC/MEXE), Porto (PT), 2019; ‘Something Beautiful’ at La Vallée, Brussels (BE), 2019 and ‘Tilting at Windmills’ as part of Glasgow International (UK) 2018. As co-founder of social art curatorial collective VERB, she delivered projects at Art Licks Weekend in London (UK), 2015; Glasgow International (UK), 2016 and New York project space Likky Ruph (US), 2016, and was shortlisted for the Workweek Prize.

elizabethvhudson.com

 

 

Šilainiai Project

A creative platform in the housing estate of Šilainiai, Kaunas (Lithuania), which focuses on active engagement with the site and local community through a variety of creative processes, including collaborative archives, workshops, artist residencies, talks and events. The project was set up by local artist Evelina Šimkutė in 2015 and is run by local creatives.

silainiaiproject.com

 

 

Evelina Šimkutė

Šilainiai Project coordinator Evelina Šimkutė (b. 1985, Kaunas, LT) is an artist and curator working with socially engaged art and creative placemaking practices. In 2012 Evelina graduated from Central Saint Martins College of Art and Design (University of the Arts London), before subsequently returning to live and work in Lithuania. Her work is grounded in aspects of site, land, and notions of home. She collaborates with professionals from various fields as well as local community members to create a wide range of outcomes, from walks and happenings in the neighborhood to installations, residencies and events with hybrid forms.

 

Exhibitions as an artist include solo show ‘Objects’ at Kabinetas Project Space, Kaunas (LT), 2016; ‘In the City’ at Hanover Project, Preston (UK), 2014 and ‘Play Japanese’ participatory installation at Grayson Perry Late, The British Museum, London (UK).

evelinasimkute.com

 

Contact

Evelina Šimkutė

Tel: 00370-621-56879

silainiai@outlook.com

Elizabeth Hudson

elizabethvhudson@gmail.com

 

Funders

This project is funded via a grant from the Lithuanian Council for Culture and a STEP travel grant from the European Cultural Foundation with the support of Compagnia di San Paolo.

ltkt.lt

culturalfoundation.eu

ltk_originalus_logotipas_anglu_web2

 

EH_GI_Image_1020x520.jpg

Elizabeth Hudson, experimentation on Common Gound Residency, 2017. Image by Alexandra Huddleston.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s